HIRUDOTERAPIA
Leczenie pijawką lekarską staje się coraz bardziej znaną, uznawaną i powszechną metodą w leczenia wielu chorób, szczególnie przewlekłych.Niestety większość ludzi błędnie kojarzy tę metodę leczenia jako upuszczanie złej krwi.Zbawienny wpływ na nasze zdrowie polega nie na upuszczaniu krwi, ale na wpuszczaniu, w trakcie ssania przez pijawkę związków, produkowanych przez jej gruczoły ślinowe.
Oto ważniejsze związki produkowane przez pijawki:
HIRUDYNA – substancja białkowa, która zapobiega krzepnięciu krwi. U osób z niektórymi chorobami krwi, hirudyna jest o wiele lepszym antykoagulantem (w dawce 1000 At-U/na kg masy ciała przez godzinę), niż powszechnie używany w medycynie wielocukier – heparyna, czy otrzymywana z koniczyny dikumaryna. Dotyczy to szczególnie braku lub niskiego poziomu antytrombiny III we krwi i powstających skrzepów śródnaczyniowych, niewydolności nerek, wstrząsów septycznych lub różnych specyficznych przypadków dziedzicznych.
BDELINA – jest inhibitorem protez takich jak trypsyna, chymotrypsyna i plazmina, które są czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach.
HIRUSTAZYNA – jest kolejnym zidentyfikowanym niedawno antykoagulantem produkowanym przez Hirudo medicinalis.
GILANTYNA – wyizolowana zastała z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii. Jest białkiem zawierającym duże ilości siarki. Działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy.
APYRAZA – jest potężnym enzymem upłynniającym krew (zmniejszającym jej lepkość).
EGLINA – jest silnym środkiem przeciwzapalnym (inhibitorem czynników stanów zapalnych) oraz bardzo aktywnym antyutleniaczem. Jest potężnym inhibitorem proteaz takich jak elastaza i katepsin G, uwalnianych przez ludzkie różno-postaciowo-jądrowe granulocyty, co pozwala natychmiast lokalizować urazy oraz pooperacyjne stany zapalne i je skutecznie blokować.
HEMENTYNA – jest fibrynogenolitycznym enzymem zdolnym zapobiegać krzepnięciu krwi oraz rozkładać (inkoagulować) utworzone już zakrzepy.

DESTABILAZA – jest fermentem charakteryzującym się silnym działaniem przeciwagregacyjnym powodującym rozkładanie zakrzepłej krwi.Destabilaza zawiera także unikalną substancję niskocząsteczkową PROSTAGLANDYNĘ (podobną do PROSTACYCLINY). Utrzymuje ona w dobrym stanie (regeneruje) naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi. Najbardziej tajemniczym w działaniu prostaglandyny jest „samoregulacja” ciśnienia krwi. Jeśli jest ono za niskie zostaje podwyższone, jeśli natomiast jest zbyt wysokie zostaje automatycznie obniżone do stanu optymalnego.

LISTA OBJAWÓW CHOROBOWYCH I SCHORZEN, w których stosowanie pijawek ma korzystny wpływ leczniczy:

Choroby naczyniowe

Choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, stan przed i po zawale mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, migrena, żylaki kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia troficzne, zastój w naczyniach limfatycznych, dystonia neurowegetatywna, początkowe stadia miażdżycy tętnic.

Choroby układu ruchu

Choroba reumatyczna choroba zwyrodnieniowa stawów i kości, zapalenie stawów, przykurcze w zakresie kończyn i szyi, krwiaki pourazowe.

Choroby neurologiczne

Encefalopatia nadciśnieniowa, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, objawy wstrząśnienia i stłuczenia mózgu, choroba Parkinsona i Alzheimera, neuralgia nerwu twarzowego i trójdzielnego, mózgowe porażenia dziecięce

Choroby ginekologiczne

Zapalenie przydatków policystyczność jajników, bezpłodność, fibro mięśniaki i fibro gruczolaki macicy, zespół bolesnego miesiączkowania, zapalenie gruczołu piersiowego i gruczołu Bartholiniego, łagodzenie objawów menopauzy, zapalenie błony śluzowej pochwy i macicy

Choroby przewodu pokarmowego

Zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustk,i przewlekłe zapalenie wątroby, zapalenie okrężnicy, przewlekły wrzód żołądka oraz dwunastnicy, hemoroidy

Choroby urologiczne

Nadciśnienie nerko pochodne, zapalenie pęcherza moczowego, gruczolak ( nie gruczolakorak), prostaty, objawy przewlekłej niewydolności nerkowej, naczyniopochodne zaburzenia potencji

Choroby układu oddechowego

Astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płucna, przewlekła zakrzepica płucna

Choroby otolaryngologiczne

ostre i chroniczne zapalenie nerwu usznego, ostre i chroniczne zapalenie ucha, zapalenie zatok, zapalenie zatok czołowych, zapalenie komórek sitowych.

Oftalmologia proces zapalny dróg naczyniowych oka, jaskra, krwiaki pourazowe gałki ocznej

Choroby dermatologiczne

ospa wietrzna i półpasiec, łuszczyca, niektóre kolagenozy, zapalenie skóry i tkanki podskórnej, w wielu chorobach alergie skórne, krwiaki podskórne, blizny skórne nie keloidowe

Choroby stomatologiczne

zapalenie dziąseł i przydziąseł, zapalenie miazgi zęba, krwiaki w zakresie jamy ustnej, zapalenie ślinianek

Chirurgia ręki i chirurgia plastyczna

amputacje i replantacje, płaty skórne wolne i uszypułkowane, krwiaki i obrzęki pourazowe, zakrzepica pooperacyjna tętnicza i żylna, zapalenie tkanki podskórnej, zakrzepowe zapalenia żył, zaburzenia reinerwacji nerwów obwodowych, zespoły uciskowe nerwów obwodowych